A Fővárosi Ítélőtábla csütörtökön kimondta Varju László, a Demokratikus Koalíció parlamenti képviselőjének bűnösségét garázdaság, testi sértés és választási csalás vádpontokban. Az ítélet szerint Varju a 2018-as események kapcsán, amelyek az MTVA épületében zajlottak, garázdaságot és testi sértést követett el, továbbá a 2018-as választások előtt megkísérelte rábeszélni egy újpesti független jelöltet, hogy lépjen vissza.
A Fővárosi Ítélőtábla megerősítette az elsőfokú ítéletet, amely szerint Varjú László 900 ezer forintos pénzbírságot kell fizessen. Tavaly januárban a Fővárosi Törvényszék felmentette a testi sértés vádja alól, de a Fővárosi Ítélőtábla most csütörtökön megváltoztatta ezt az ítéletet. A választási csalás és a garázdaság mellett most már a testi sértésért is bűnösnek találták Varjút, mivel szándékosan megbotlatta egy biztonsági őrt az MTVA épületében.
Mivel a másodfokon eljáró bíróság módosította az elsőfokú ítéletet, a döntés még nem vált jogerőssé. Varju ügyvédje fellebbezést jelentett be az ítélet ellen, az ügyészség pedig három napos gondolkodási időt kért.
A bíróság előtt DK-s tüntetők gyűltek össze a tárgyalás kezdete előtt, ahol többek között Gyurcsány Ferenc is támogatását fejezte ki párttársának. Varju a várható ítélet kapcsán kifejtette, hogy politikai nézetei miatt került a bíróság elé, és úgy véli, ez az eljárás is a politikai ellenfelek einségítésének eszköze. Elmondta:
nem követett el bűncselekményt, és az ügyészség csak politikai akciót hajtott végre.
A vád szerint a 2018-as úgynevezett „rabszolgatörvény” elleni demonstráción Varju nekitámadt a közszolgálati média biztonsági személyzetének, amikor az ellenzéki képviselők csoportja megpróbálta felolvasni a követeléseiket. A történtek során Varju megfogta egy biztonsági őr vádliját. Az ügyész beszámolója közben a DK-sok közönsége nevetésben tört ki, de megdöbbenésük hangját is hallatni lehetett, amikor egy biztonsági őr tanúvallomásából kiderült, hogy Varju túlzóan és provokatív módon viselkedett a médiaépület folyosóján. A történtek után Varjut mentő vitte el.
„Nem fogadhatjuk el, hogy miközben az Orbán-rendszerben egy pedofilsegítő bűnözőnek adnak elnöki kegyelmet, addig a törvény adta jogával élő országgyűlési képviselőt büntetlenül bántalmazhatnak egy középületben, majd a bántalmazói helyett a képviselőt helyezik vád alá” – írták a DK az Igazságot Varju Lászlónak címen meghirdetett tüntetés Facebook-eseményénél.
Körülbelül 20-30 DK-s aktivista és párttag demonstrált a Fővárosi Ítélőtábla épülete előtt, „A pedofilokat kiengeditek, minket bezártok?” feliratú transzparensekkel. Többen „Veled vagyunk, Laci” kiáltásokkal fogadták Varjut, aki háromnegyed kilenc előtt nem sokkal érkezett a helyszínre.
Reggel 9-kor az aktivisták már megtöltötték az első emeleti tárgyalótermet, ahol jelen volt Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke, továbbá Gréczy Zsolt és Varga Zoltán, országgyűlési képviselők, Ara-Kovács Attila és Rónai Sándor, Európai Parlamenti képviselők, valamint Czeglédy Csaba, a szombathelyi önkormányzat képviselője is.
„A biztonsági őrök letéptek a korlátról, és végigcibáltak a folyosón”
Az ügyész a perbeszéd során azt javasolta, hogy a Fővárosi Ítélőtábla ítélje el Varjút a testi sértés vádja alapján is, amit első fokon ejtettek, és szabjon ki rá felfüggesztett börtönbüntetést.
Hankó Faragó Miklós, Varju védője, kérvényezte a képviselő felmentését. Véleménye szerint az elsőfokú ítélet helyesen állapította meg, hogy a képviselő cselekedete, mely során a dulakodás hevében kihúzta egy biztonsági őr lábát az MTVA épületében, nem volt szándékos. Hangsúlyozta, hogy Varju ösztönös védekezésbe kezdett, amikor a biztonsági személyzet a földre vitte, ráült és a kezét hátrafeszítette.
A védő szerint nem áll meg a garázdaság vádpontja, mivel az országgyűlési képviselőket hivatalos személynek tekintik, akikre a törvény különleges védelmet biztosít. Úgy véli, a biztonsági őröknek nem volt joga az MTVA épületében feltartóztatniuk és kényszerintézkedéseket alkalmazniuk a közfeladatot ellátó képviselőkkel szemben. Ezt erősíti meg az is, hogy az épület előtt lévő rendőrség sem avatkozott be, mivel ők sem láttak bűncselekményt az épületben. Hankó Faragó szerint inkább a biztonsági őrökkel szemben kellett volna eljárást kezdeményezni hivatalos személy elleni erőszak miatt, nem Varju ellen.
Varju László kijelentette, hogy sem ő, sem képviselőtársai nem követtek el bűncselekményt az MTVA székházában. Emlékeztetett arra, hogy 2018 végén a túlórák számának növelését lehetővé tevő, úgynevezett „rabszolgatörvény” ellen széleskörű társadalmi ellenállás és tüntetések kezdődtek az országban, amelyben az ellenzéki képviselők is aktív szerepet vállaltak. A törvény elfogadásának megakadályozására irányuló kísérleteik miatt Kövér László házelnök több képviselőre pénzbírságot szabott ki a parlamentben.
Varju az ítélőtáblánál is ismertette azt az öt követelést, amelyeket a „rabszolgatörvény” elleni demonstrációk alatt megfogalmaztak, és amelyeket a közmédiában szerettek volna felolvasni. Elmondása szerint 2018 decemberében csupán arra törekedtek, hogy az MTVA Kunigunda útjai épületében találkozhassanak a közmédia felelős szerkesztőjével. Azonban, mint folytatta:
…a biztonsági őrök letéptek a korlátról, és végigcibáltak a folyosón.
A biztonsági szolgálat vezetője a folyosó végén azt mondta: „na, ebből elég volt, dobjátok ki”.
Varju szerint mint országgyűlési képviselőnek joga volt a közmédia épületébe lépni, amely helyre az elmúlt évek során az ellenzéki politikusok nem léphettek be. Hozzátette, hogy közfeladatot ellátva járt el, amikor az újpesti és angyalföldi választópolgárok nevében kiállt a munkavállalók és a sajtószabadság mellett.
Első fokon a testi sértés vádja nem állt meg
A Fővárosi Törvényszék tavaly januárban első fokon 900 ezer forintos pénzbüntetéssel sújtotta Varjút az MTVA-székházban történt lökdösődés és választási csalás ügyében.
Az ügyészség egy politikust három bűncselekménnyel vádolt meg: garázdaság, testi sértés, valamint a választások, népszavazások és az európai polgári kezdeményezések szabályainak megsértése. Ezek közül két vádpont az MTVA székházában 2018-ban történt eseményekhez kötődik. Több parlamenti képviselő – felhasználva képviselői jogosultságukat – lépett be az MTVA épületébe, ahol egy ötpontos követeléslistát szerettek volna a közszolgálati televízió élő adásában felolvasni. A biztonsági osztály vezetője tájékoztatta őket, hogy a védett és zárt területekre való belépés nem megengedett, de a képviselők ragaszkodtak ahhoz, hogy bejuthassanak a stúdióba, ahol éppen élő adás folyt.
Az államügyészség állítása szerint Varju nekitámadt a biztonsági szolgálat sorfalának, és a dulakodás során meg is szorongatta egyik biztonsági őr vádliját. Az eseményről videófelvétel is készült.
A bírósági döntés egyik része szerint Varju a 2018-as parlamenti választások előtt találkozott Horváth Imrevel, aki korábban, 2017-ben hagyta ott az MSZP-t. Horváth mint független jelölt akart indulni Újpesten a 2018-as választáson. Varju megkísérelte rábeszélni, hogy térjen vissza, sőt felajánlotta, hogy megtéríti a kampányra eddig elköltött költségeit. A DK politikusa szerint nem esett szó csalásról, az ellenzéki képviselők a Fidesz által hozott választási szabályok miatt kényszerülnek megbeszélésekre a visszalépések kapcsán a választások előtt. Hozzátette, hogy a Demokratikus Koalíció alelnökeként kereste meg Horváthot.
Varjut első fokon felmentették a testi sértés vádja alól. A vád szerint ő próbált bejutni az MTVA épületének első emeletén lévő folyosóra, ahol a vezérlőszobák és a hírszerkesztőség ajtói találhatóak, és többszöri felszólítás ellenére sem hagyta el azt a területet. Az ellenállása miatt végül testi kényszert alkalmaztak vele szemben. A politikus továbbra is ellenszegült, a földre feküdt, elkapta és kihúzta egy biztonsági őr lábát, aki emiatt a földre esett, és nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett.
Gyurcsány: Jegyezzétek meg az ügyészek és a bírók nevét
„Ez még nem diktatúra, mert még nem csuktak benneteket börtönbe, mondják nem kevesen, ily módon mentegetve Orbán rendszerét. Valóban nem, pedig igény lenne rá, mondhatnánk a jól ismert fordulattal. És ez az igény a hatalom igénye, hogy megleckéztesse, börtönbe csukja ellenfeleit” – posztolta Gyurcsány a Facebookon három nappal a tárgyalása előtt.
A DK elnöke szerint a hatalom szeretné látni börtönben a múlt héten felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtott momentumos Fekete-Győr Andrást és Varju Lászlót.
„Nem kell szégyenlősnek lenni. Jegyezzétek meg az ügyészek és a bírók nevét. Jók lesznek majd tanúknak egy, a rendszer ellen folytatott eljárásban”
– mondta Gyurcsány.
A Kúria és a Legfőbb Ügyészség később egy közös közleményben elutasította a bírákra és az ügyészségre irányuló fenyegetéseket. „Az alkotmányos jogállamisággal nem egyeztethető össze semmilyen olyan nyomásgyakorlás vagy fenyegetés, amely az igazságszolgáltatás függetlenségét vagy az ügyek elfogulatlan kezelését veszélyezteti.”
Senyei György, az OBH elnöke és Szabó Péter, az OBT elnöke egy nyílt levélben utasították vissza Gyurcsány „nyilvánosan megfogalmazott, politikai alapú elfogultságot sugalló állításait.” Álláspontjuk szerint bár az ügyészek és bírák tevékenysége kritika tárgya lehet, fenyegetésnek vagy annak látszatának nincs helye, és egy per nem válik politikaivá csupán azért, mert a vádlott politikai szereplő.
Forrás: Telex
Borítókép: Melegh Noémi Napsugár / Telex
Vélemény, hozzászólás?