Több forrás szerint Donáth Anna hétfőn lemondott a Momentum elnöki posztjáról – adta hírül a 24.hu.
Információik szerint a Momentum EP-képviselője a párt hétfői frakcióülésén jelentette be döntését. A párt hamarosan tisztújítást tart, addig ügyvezető elnökség látja el a feladatokat.
Az ellenzéki párt gyengén szerepelt a választásokon: kiesett az EP-ből, és a fővárosi közgyűlésbe sem jutott be. Az Európai Parlamenti választáson mindössze 3,68 százalékot értek el, ami 166 ezer szavazatot jelent, így egyetlen képviselőt sem küldhetnek az EP-be. Ezzel szemben a 2019-es EP-választáson majdnem 10 százalékot kaptak, több mint 344 ezer szavazattal, amelynek köszönhetően Donáth Anna és Cseh Katalin mandátumhoz jutottak.
A 444 információi szerint Donáth mellett a párt elnöksége is lemond. Az elnökség tagjai: Bedő Dávid, Cseh Katalin, Hajnal Miklós, Orosz Anna, Soproni Tamás és Tompos Márton.
Információink szerint a hétfői frakcióülésen felvetődött, hogy az ellenzéki párt esetleg újra pozícióba helyezné Fekete-Győr Andrást, a Momentum korábbi elnökét, aki nyitott arra, hogy ismét vezesse a pártot. Ő a frakcióülést követően a Facebookon jelentette be, hogy indul a párt következő tisztújításán az elnöki tisztségért.
Csák János is lemondott
Csák János kulturális és innovációs miniszter a Mandinernek megerősítette, hogy benyújtotta lemondását Orbán Viktor miniszterelnöknek. Arra a kérdésre, hogy miért hozta meg ezt a döntést, a miniszter így válaszolt:
Amikor megkap egy feladatot az ember, mindig létezik teljesítmény követelmény: mi az, amit végre kell hajtani, és ez mennyi időbe kerül.
Csák elmondta, hogy Orbán három dolgot kért tőle, ahogy minden tárcavezetőtől is.
„az első, hogy a meglévőre építve alakítsak ki ütőképes működési rendszert,
a második, hogy a tárcámhoz tartozó területeken legyenek ciklusokon átívelő programok, és
a harmadik, hogy legyenek megfelelő utódok, személyek, akik képesek alkotó módon tovább vezetni a területeket”.
A rendszerépítés és programkialakítás ügyében az eltelt két évben gyorsan haladtunk munkatársaimmal. Amit vállaltam, illetve vállaltunk, az minden területen sínen van. E tekintetben a négy évre tervezett munkát sikerült két év alatt elvégezni. Itt az ideje átadni a stafétabotot a fiatal nemzedéknek
– mondta.
A miniszter hangsúlyozta, hogy nem a munkába fáradt bele. Elmondása szerint „az ezeréves magyar állam miniszterének lenni rendkívül felemelő, felelősségteljes, ugyanakkor alkotó és élvezetes munka”.
Az interjúban azt is elmondta, hogy régi, jó kapcsolatban áll Orbán Viktorral, és viszonyuk a barátságon túl azon alapul, hogy „képesek hideg fejjel mérlegelni a helyzetet”. Hozzátette:
ezt történt a kormányzati ciklus felének apropójából, és mivel az elvekben egyetértünk, megértette és elfogadta az érvelésemet.
Jövőjével kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy amíg a miniszterelnök nem fogadja el a lemondását, „nem lett volna becsületes a jövőjéről gondolkodni”.
Vannak predesztinációk a korábbi életemből, ilyenek az üzleti szféra, tanítás, mentorálás, illetve az írás; nem hiszem, hogy ki fogok találni valami teljesen újat. (…) Sok energia van bennem, bármibe kezdek, nagy odaadással fogom végezni.
Csák János 2022. május 24-étől volt az Orbán-kormány kultúráért és innovációért felelős minisztere.
Az utódjáról már döntés született
A kulturális és innovációs miniszter hétfőn az MTI-nek adott interjújában kifejezte, hogy megtiszteltetés és felelősség számára, hogy a miniszterelnök a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) élére kérte fel. „Nem posztot, hanem feladatot kaptam” – tette hozzá.
Hankó Balázs elmondta:
nemzetünk versenyképességét és közösségein alapuló identitásának erősítését és őrzését kell szolgálnom.
Köszönetet mondott Csák János leköszönő miniszternek, akiktől az elmúlt évek során sokat tanult a vezetésről és a diplomáciáról. „Az ő munkáját kívánom folytatni” – hangsúlyozta.
A kormányzati tapasztalatairól azt mondta, hogy az elmúlt évek során már sokféle helyzetben segítette a kormány munkáját: volt tanácsadó, miniszteri biztos, helyettes államtitkár és államtitkár is.
A KIM-ben 2022 nyarától felsőoktatásért felelős helyettes államtitkárként kezdtem, majd 2022 decemberétől négy területen – felsőoktatás, szakképzés, felnőttképzés és innováció – láttam el az államtitkári feladatokat – emlékeztetett.
Ugyanakkor már 2010-től az egészségügyért felelős államtitkárságon tanácsadóként dolgozott. Ezt követően, 2017-től, mint az orvosegyetemek fejlesztéséért felelős miniszteri biztos, majd 2020 nyarától mint felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár dolgozott Palkovics László miniszter mellett – tette hozzá.
Így a hajnali munkakezdés már akkor a mindennapjaim részévé vált. Jól ismerem mind a minisztériumi, mind a kormányzati működést, és szeretek és tudok is sokat dolgozni
– fogalmazott Hankó Balázs
A szakmai hátteréről azt közölte, hogy eredetileg gyógyszerész és egyetemi oktató, de az utóbbi években különböző vezetői pozíciókban dolgozott közszolgálatban.
Úgy érzem, alapos ismeretekkel rendelkezem a felsőoktatás, és több szakterülettel, a tudományirányítás és a közintézmények megújításával kapcsolatban. Hagyományos gyógyszerészi család tagjaként a történelem szeretete mellett nem is volt kérdés, hogy szüleim pályáját kövessem, így végeztem 2001-ben a Semmelweis Egyetemen is ahol egyszerre kezdődött el a gyógyszerészi és az oktatási-kutatási pályám
– jelentette ki a politikus, akit a minisztérium élére kértek fel
Továbbá megemlítette, hogy az egyetem főgyógyszerészeként felelős volt az ország legnagyobb betegellátó intézményének, a Semmelweis Egyetemnek a gyógyszerellátásáért. Részt vett több tantárgy oktatásában, kutatási területe pedig a gyógyszerészi gondozás és a beteg-együttműködés volt a helyes gyógyszeralkalmazás elősegítése érdekében.
Forrás: 24.hu
Borítókép: Vasvári Tamás / MTI
Vélemény, hozzászólás?