Magyarország 2024 végére teljesítheti az euró bevezetéséhez szükséges maastrichti kritériumokat – jelentette ki Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara 53. küldöttgyűlésén, írja az MTI.
Kovács „A világ- és a magyar gazdaság államháztartás pozíciói és kilátásai 2023 tavaszán” című előadásában elmondta, hogy a fogyasztói árindex februárban 25,4 százalékos volt, de 2024 nyarára 3 százalék körülire csökkenhet. Emellett az államadósság jelentősen, 70 százalék alá eshet jövő év végére, és az államháztartási hiány is 2,9 százalék körül alakulhat.
Kiemelte, hogy az előrejelzések szerint a magyar GDP idén 1 százalék körüli, jövőre pedig 3,5-4 százalék közötti növekedést mutathat. Az év végére 10 százalék alá csökkenő infláció mellett 2024-ben sokkal kedvezőbb inflációs környezet várható.
Az elnök megemlítette, hogy Magyarország az egy főre jutó GDP alapján jelenleg az uniós rangsor alsó harmadának elején áll, de 2029-re a középmezőnybe léphet.
Az euró magyarországi bevezetése az ország 2004-es európai uniós csatlakozása óta napirenden van, ám 2010 óta a kormány nem igazán törekedett erre. Matolcsy György jegybankelnök többször is kijelentette, hogy szerinte az egész EU rosszabbul járt az euróval, és Magyarország felzárkózásának útját is bezárná, ha bevezetnénk. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig úgy nyilatkozott, hogy az euró bevezetése versenyhátrányt okozna, mivel a monetáris politikát a továbbiakban nem határozhatná meg a Magyar Nemzeti Bank – írta a telex.hu
Borítókép: Google
Vélemény, hozzászólás?