Elhunyt Bíró András újságíró

A Ceres és a Mazingira című ENSZ-folyóiratok alapítója, valamint szociológus és emberi jogi aktivista 98 évet élt.

Kilencvennyolc éves korában elhunyt Bíró András újságíró – jelentette be Facebook-oldalán Hann Endre, amit a 444 is észrevett.

Bíró András 1925. október 20-án született Szófiában, magyar és szerb szülők gyermekeként. A nyilas vészkorszak és a Rákosi-rendszer éveiben Magyarországon élt, majd az 1956-os forradalom után Franciaországba menekült és ott telepedett le. Ő volt a Ceres és a Mazingira című ENSZ-folyóiratok alapítója.

A kilencvenes évek elején visszatérve Magyarországra, Bíró András megalapította az Autonómia Alapítványt, amely kisebb projektek támogatásával, például földvásárlással segítette a magyarországi romákat. 1995-ben munkájáért ő és szervezete elnyerte a Right Livelihood-díjat, amelyet Alternatív Nobel-díjnak is neveznek.

Hann Endre, a Medián vezetője így nyilatkozott róla:

Nagyon szerencsés embernek tartotta magát, és az is volt, hatalmas élet, öregen is igazi világpolgár, az autonómia elkötelezettje. Én is szerencsésnek tartom magam, például mert az utóbbi két évtizedben barátjává fogadott, és úgy hiszem, igazi baráti szeretettel voltunk egymás iránt. Ezért is vagyok boldog, hogy 98 évesen be tudta fejezni szembenézős emlékiratát (alcíme: a vakhittől az autonómiáig), és még azt is megérhette, hogy a könyv megjelent. Teljes élete volt, békében távozott, ma, 2024. június 18-án reggel.

Karácsony Gergely főpolgármester is méltatta az elhunytat:

Végigélte a huszadik század javát, megtapasztalta a vészkorszakot, a Rákosi-érát. 1956-ban Franciaországba emigrált, később az ENSZ-nek is dolgozott, a harmadik világ országainak felzárkóztatásával foglalkozott. Amikor nem sokkal a rendszerváltás előtt hazatért, nemcsak megmutatni, de jobbá tenni is vágyta Magyarországot. Emberi és kisebbségi jogi aktivistaként, az Autonómia Alapítvány létrehozójaként, a zöld gondolat egyik első hazai képviselőjeként küzdött egy elfogadóbb és felelősebb társadalomért. Legfrissebb, saját múltjával is őszintén szembenéző műve néhány nappal ezelőtt jelent meg a Könyvhéten, amin személyesen már nem vehetett részt. Nyugodjon békében!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Legfrisebb hírek

Közösségi média

Mellékletek

Hírlevél feliratkozás

* indicates required

Intuit Mailchimp

Időjárás

BUDAPEST IDŐJÁRÁS