47 éves korában elhunyt Karsai Dániel, az ALS betegséggel diagnosztizált alkotmányjogász, aki a strasbourgi bírósághoz fordult, hogy méltósággal fejezhesse be életét – osztotta meg a hírt testvére, Karsai Péter, szombaton a Facebook-oldalán. E szavakkal búcsúzott:
Dani ma este elment. Több mint 3 éven át hősiesen, méltósággal küzdött a legyőzhetetlen ellenséggel az ALSsel.
Mindig velem, velünk leszel, Bro’.
Karsai Dánielnél 2022 augusztusában diagnosztizálták az ALS betegséget. Állapota az elmúlt hónapokban gyorsan romlott; idén március végén tüdőgyulladás miatt kórházba került, ahonnan később kiengedték, de utolsó időszakában már szinte semmit sem tudott önállóan csinálni, mindenhez segítségre volt szüksége. Május közepén adott interjút a Telexnek, ekkor már alig lehetett érteni, amit mondott.
Karsai Dániel kiállásával egy eddig tabunak számító témát, az eutanáziát hozta be a közbeszédbe, ezzel erőt adva azoknak is, akik hozzá hasonlóan gyógyíthatatlan betegségben szenvednek. Karsai Dániel felkészült arra az eshetőségre, hogy nem éli meg az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítéletét az ügyében. „Lehet, hogy ennek az ügynek mi nem haszonélvezői, hanem mártírjai leszünk” – mondta tavaly egy sajtótájékoztatón. Még életében kérvényezte, hogy halála esetén testvére folytathassa az ügyét, amelyben végül idén szeptemberben számára kedvezőtlen döntést hozott a strasbourgi bíróság.
Politikai kérdés lett a méltóságos vég
Karsai Dániel tavaly szeptemberben lépett a nyilvánosság elé, amikor Facebook-oldalán megosztott egy bejegyzést állapotáról. Nem sokkal később a Telexen jelent meg vele egy hosszabb interjú, amelyben elmondta: betegsége előtt egy 90 kilós, makkegészséges ember volt, rendszeresen 40-50 kilométereket biciklizett. Állapota lényegében egy év alatt romlott le annyira, hogy 2023 októberében már nem tudott egyedül enni, fürdeni, és a járás is nehezére esett.
Az ALS, azaz amiotrófiás laterálszklerózis betegség lényege, hogy az izmokat mozgató idegsejtek elsorvadnak, ami idővel teljes bénuláshoz vezet. A betegség gyógyíthatatlan, és a mentális képességeket nem érinti.
Magyarországon a gyógyíthatatlan betegségben szenvedők nem dönthetnek az életükről, csak az életfenntartó vagy életmentő kezeléseket utasíthatják vissza. Ha Karsai olyan országba ment volna, ahol legális az eutanázia, akkor a neki segítséget nyújtók öngyilkosságban közreműködés bűncselekményét követték volna el, amit a magyar jog egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntet.
Az alkotmányjogász azért fordult a nyilvánossághoz, mert azt szerette volna elérni, hogy a hozzá hasonló helyzetben lévőknek ne kelljen méltatlan és kiszolgáltatott helyzetbe kerülniük.
A képviselők február végén a parlamentben vitáztak az eutanázia kérdéséről. A baloldali pártok szerint népszavazást kellene tartani az eutanáziáról, és legalább azt lehetővé kellene tenni, hogy az aktív eutanáziában való segítségnyújtás ne legyen büntethető. Március közepén a Párbeszéd-Zöldek az aktív eutanáziát legalizáló javaslatot nyújtottak be az Országgyűlésnek.
(Nyitókép: Google)
Vélemény, hozzászólás?