Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM), együttműködve a MÁV-VOLÁN-csoporttal, a közelmúltban a közösségi közlekedés történetében a legnagyobb tarifaátalakítást viszi végbe. Március 1-jétől egy teljesen új rendszer lép életbe, amely leváltja a jelenlegi, sokak számára már bonyolultnak és elavultnak tűnő kedvezményrendszert.
Az új tarifarendszer többet ad kevesebbért és egyszerűbben, mint a korábbi. A jegy- és bérlettermékek köre, valamint a kedvezményrendszer a teljes átalakítás révén sokkal könnyebben érthető lesz a mintegy 3,5-4 millió közösségi közlekedést választó utasunk számára; és emellett a kedvezményeket mostantól bonyolult igazolások nélkül vehetik igénybe a jogosultak.
A közösségi közlekedési díjszabás változásával számos ember számára válik elérhetőbbé az utazás, mivel nagyobb mértékű kedvezményeket vezettek be. Ez a családoknak havi szinten akár több tízezer forintos megtakarítást is jelenthet. Az új rendszer értelmében a gyerekek, fiatalok, idősek, nyugdíjasok, nyugdíjszerű ellátást kapók, fogyatékossággal vagy tartós betegséggel élők, közalkalmazottak, nagycsaládosok, vidéken és a fővárosban, valamint annak agglomerációjában élők, társadalmi szervezeteknél és alapítványoknál dolgozók, magyar igazolvánnyal vagy hozzátartozói igazolvánnyal rendelkezők, kirándulók, rendszeres ingázók vagy alkalmi utazók, csoportosan közlekedők – gyakorlatilag mindenki – jobban járhat. Emellett a kutyások és a gyakran biciklivel közlekedők számára is kedvezőbbek lettek a bérleti lehetőségek.
Március 1-től kezdődően elérhetővé válnak az új kedvezményekkel és feltételekkel rendelkező jegyek és bérletek, melyeket megvásárolhatnak a jegypénztárakban, online a MÁV appon és az ELVIRA rendszeren keresztül, továbbá az automatákból, valamint közvetlenül a vonatokon és buszokon. Elindítottuk tájékoztató kampányunkat az új tarifarendszerrel kapcsolatban, hogy a tömegközlekedési eszközöket használó utasok minden fontos információt megismerhessenek a változásokról és az új lehetőségekről. Az ujtarifa.hu weboldalon minden releváns információt egy helyen gyűjtöttünk össze.
A március 1-jétől érvényes új tarifa- és kedvezményrendszer bevezetésével összefüggő technikai átállás miatt csütörtökről péntekre (február 29./március 1.) virradó éjszaka 22 órától hajnali 3 óráig szünetel a jegyvásárlás a pénztáraknál, az automatáknál, a vonatok fedélzetén és online az ELVIRÁ-ban, valamint a MÁV appban is. Kérjük utasainkat, hogy a karbantartás előtt vagy azt követően váltsák meg menetjegyüket.
A mobilalkalmazásunkat az új díjtermékekkel való utazás megtekintéséhez, vásárlásához feltétlenül frissíteni kell.
Március 1-jétől az egyéni és családi utazások egyszerűsödnek és még kedvezőbb feltételek mellett lesznek elérhetőek. Az új szabályozás értelmében nem lesz szükség bonyolult dokumentumokra, pecséteket igénylő űrlapokra, vagy az életkor igazolásán kívül más fényképes igazolványokra.
A havi bérletek egyszerűsödnek, hiszen a korábbi 15 féle bérletből – két kivétellel – minden megszűnik, csak az országos és a vármegye bérletek maradnak, amelyekből már több mint 5,2 millió darabot adtak el. Ezek továbbra is ugyanolyan feltételekkel lesznek elérhetők, és a kedvezményes változatok is megmaradnak, viszont több ember számára lesznek elérhetők. Az új rendszerben csak két tarifatípus lesz: a teljes árú és a 90%-os kedvezménnyel rendelkező. A menetjegyeknél megszűnik a 90%-os, a 33%-os és a 20%-os kedvezmény, így csak a teljes árú, a díjmentes és az 50%-os kedvezményes jegyek maradnak.
A március 1-jétől érvényes új tarifarendszer részeként megkötött megállapodás egyszerűsíti, olcsóbbá és igazságosabbá teszi a közösségi közlekedést Budapesten és annak agglomerációjában. A vidéki ingázók mostantól az országbérletüket használhatják a fővárosi BKK járatain is, míg az elővárosi ingázók a Pest megyei bérletükkel szállhatnak fel a budapesti buszokra, trolibuszokra, villamosokra és a metróra.
Életkor alapján járó kedvezmények
Minden 14 év alatti és 65 év feletti utasunk ingyen utazhat, míg a 14 és 25 év közöttiek fél áron vehetnek igénybe jegyet. Ez összesen hétszázezer 6 és 14 év közötti gyermeket, valamint további egymillió 14 és 25 év közötti fiatal felnőttet érint.
25 év alattiak esetében az életkoruk révén 50%-os kedvezmény vagy ingyenes utazás jár, de ez csak a magyar nappali vagy esti tagozatos diákigazolvánnyal igazolható. A levelező tagozatos diákok továbbra is kizárólag az életkoruk alapján járó kedvezményeket vehetik igénybe, mivel számukra a kedvezményes bérlet vásárlása nem lehetséges az új tarifarendszer szerint sem.
Díjmentesség nagycsaládosoknak, fogyatékkal élőknek
Március 1-től kezdődően közel 280 ezer fogyatékossággal élő és tartósan beteg személy (akik MÁK kártyával rendelkeznek, illetve tartós betegségben szenvednek, valamint a fogyatékossággal élők) és az ő kísérőik térítésmentesen használhatják a helyközi közlekedési szolgáltatásokat.
A jövőben a nagycsaládosok számára a korábbi 90%-os utazási kedvezmény helyett teljes díjmentesség lesz érvényben. Ez a kedvezmény továbbra is akkor igénybe vehető, ha legalább az egyik szülő és minimum három gyermek együttesen utazik.
Az InterCity, railjet és a belföldi forgalomban közlekedő helyjegyköteles nemzetközi vonatok esetében továbbra is kötelező a helyjegy megváltása.
Közalkalmazottaknak korlátlan utazás
A közalkalmazottak, beleértve a pedagógusokat, egészségügyi dolgozókat és tűzoltókat is, akik száma nagyjából egymillió, regisztráció után korlátlan számú utazásra jogosultak 50%-os kedvezménnyel. A kedvezményre jogosultak köre nem változott.
Az első néhány hónapban a pecsételős igazolás bemutatásával élvezhetik az utazási kedvezményeket az utasok, később pedig a digitális regisztráció bevezetése után. A digitális regisztráció bevezetésének őszi kezdete és a kapcsolódó változásokról időben tájékoztatást adunk majd.
Új napijegyek: Vármegye24 és Magyarország24
Március 1-től kaphatóak lesznek a Vármegye24 és Magyarország24 napijegyek, amik a hosszabb távú bérletek számos előnyét kínálják egy napra, azaz 24 órára lebontva. Az áruk rendkívül kedvező – a Vármegye24 jegy 999 forintba, míg a Magyarország24 jegy 4999 forintba kerül – ezért csak normál áron lesznek megvásárolhatóak.
Az újonnan bevezetett két díjtermék 24 órán át érvényes, és elővételkor lehetőség van meghatározni az érvényesség kezdő napját vagy időpontját. Használatuk az országos és vármegyei bérletekhez hasonló. A vármegyei verzió nem érvényes a felárköteles, azaz helyjegy megváltását igénylő vonatokon. Kedvezményes vásárlásra nincs lehetőség, mivel a havi vármegyei és országos bérletek árai alapból kedvezőbbek ezeknél a termékeknél.
Az új Magyarország24 napijegyekkel utazhatsz a HÉV-en, a „kék” és „sárga” Volánbuszokon, illetve a vonatokon is (helyjegy váltása szükséges a helyjegyköteles járatokon) mind Budapesten, mind pedig azon kívül.
A Vármegye24 napijegyekkel nem lehet utazni a helyjegyköteles vonatokon, még akkor sem, ha külön helyjegyet váltasz hozzá. Viszont a jegyet elfogadják a HÉV-en, a „kék” és „sárga” Volánbuszokon, továbbá számos vonaton mind Budapesten kívül, mind belül. Budapesten belül, a városhatáron belüli állomások között még a helyjegyköteles vonatokon is használhatod a napijegyet.
Az a lényeges különbség, hogy míg az Országbérletet és a Pest vármegyebérletet elfogadják, addig a napijegyeket a BKK járatain nem lehet használni.
A Vármegyebérlet vagy a Vármegye24 napijegy nem jogosít feláras vonatok használatára Budapesten kívül, tehát ezekre a vonatokra nem lehet helyjegyet váltani. Amennyiben egy InterCity vonat rendelkezik feláras és nem feláras kocsikkal, a felár nélkül igénybe vehető kocsikban és vonatszakaszokon a vármegyebérlet érvényes. Ez a szabály vonatkozik arra az esetre is, ha a helyjegyköteles vonatot a felár nélküli szakaszán szeretnénk használni: ebben az esetben is utazhatunk a vármegyebérlettel.
Utazás Budapesten és Pest vármegyében
Az új díjszabási rendszer keretében egy olyan megállapodás is életbe lép, amely március 1-től kezdődően Budapest és környékén egyszerűsíti, olcsóbbá és méltányosabbá teszi a tömegközlekedést.
Március 1-jétől jelentős előnyt élvezhetnek azok, akik nem csak a helyközi, hanem a fővárosi tömegközlekedést is használják, ugyanis e naptól kezdve a BKK járatain is érvényesek lesznek a Pest megyei bérletek és az országos bérletek. Ez azt jelenti, hogy a bérletekkel utazhatunk a vonatokon, a HÉV-en, a metrókon, a villamosokon, a helyközi és helyi buszokon, valamint a trolibuszokon is.
Ha rendszeresen áthaladsz Budapest határán, jobban megéri neked a Pest vármegye- vagy az országbérletet választani, mert hasonló áron sokkal több szolgáltatást kapsz. A feláras vonatokon is utazhatsz a 2. osztályú részére szóló országbérlettel, Pest vármegyebérlettel, valamint a Magyarország24 és Vármegye24 (PEST) napijegyekkel, még Budapesten belül is.
A Budapest-bérlettel is kedvezőbb lesz az utazás
A Budapest-bérlettel korlátok nélkül utazhatsz a helyközi közlekedési eszközökön, mint például a vonatokon, héveken és buszokon, amíg Budapest közigazgatási határain belül maradsz. Természetesen ez magában foglalja a BKK járműveit is, így a metrókat, villamosokat, buszokat és trolibuszokat is. A felárköteles vonatok, mint az InterCityk, a nemzetközi járatok és a railjetek esetében is használhatod a bérletedet, de csak a 2. osztályon, és csak a város határain belül, helyjegy megváltása nélkül.
Márciustól kezdve a fővárosi diákok, akik 14 évesnél idősebbek, és körülbelül 200 ezer főt számlálnak, már nem a 3450 forintos Budapest-bérletet kell megvásárolniuk, hanem 945 forintért kaphatnak Pest megyére szóló bérletet. Emellett, ha a diákok a havi 1890 forintos kedvezményes országbérletet választják, akkor az egész ország helyközi közlekedését és a főváros helyi közlekedését is használhatják.
Csoportos utazás
Csoportos diákutazások esetén jó hír, hogy a korábban bejelentett csoportok kísérői ingyen utazhatnak. Az ingyenes utazásra jogosult kísérők számát minden 10 főre jutóan kell kiszámolni. Arra kérjük a csoportosan utazni kívánókat, hogy az utazást előre jelezzék, így biztosítani tudjuk számukra a helyet a járműveken.
Kerékpár- és kutyaszállítás
2023. március 1-től a vonaton történő kerékpár- és kutyaszállításra egyaránt 500 forintos fix árú viszonylati jegy vált érvényessé, távolságtól függetlenül. A Kerékpár országbérlet, melynek díja 4950 forint, lehetővé teszi a kerékpárok szállítását a MÁV-START (beleértve a TramTrain-t is) és GYSEV hálózatán, valamint a HÉV teljes vonalán. Emellett a bérlet a BKK bizonyos járatain is használható. A Fertő-tavi és Tisza-tavi kerékpáros túrajegy értékesítése megszűnik, de a már megvásárolt jegyeket az érvényességi időn belül továbbra is fel lehet használni.
A Kutya országbérlet kedvezményes áron, 1890 forintért kapható, amely lehetővé teszi a kutyák utaztatását a MÁV-START (beleértve a TramTrain-t is) és GYSEV vonalain, a HÉV teljes vonalhosszán, valamint a VOLÁNBUSZ járatain, az adott szolgáltató aktuális szabályzatainak megfelelően. Amennyiben havonta legalább négy alkalommal utazik a kutyával, már megéri megváltani a bérletet.
START Klub kártyacsalád
A START Klub kártyacsalád négyféle változatából a 50%-os kedvezményt biztosító továbbra is megmarad, mivel ez sok esetben a legkedvezőbb ajánlatot jelenti. A 26 év alattiaknak szóló változat és a START Klub Bónusz kártya értékesítése március 1-től megszűnik, de a február 29-ig vásárolt kártyák a lejáratukig használhatók maradnak. A változásokról a kártyabirtokos utasokat külön értesítjük.
Értékesítés kezdete
Március 1-től kezdődően a jegypénztárakban, a MÁV appon és az automatáknál, valamint a BKK-nál is megvásárolhatók lesznek a jegyek és bérletek az új tarifarendszer kedvezményei és feltételei mellett. A legkényelmesebben a vármegye- vagy országbérletek a MÁV mobilalkalmazáson keresztül szerezhetők be hónapról hónapra.
A jegyek és új jegytermékek továbbra is megvásárolhatók akár 60 nappal előre. Azok, akik 2024. február 29-ig már elővételben megvásárolták jegyeiket vagy egyéb díjtermékeiket, azokat a vásárláskor érvényes feltételek mellett használhatják fel az érvényességi időn belül. Továbbá az elővételben vásárolt jegyek és megszűnő bérletek visszatéríthetők az ügyfélszolgálati irodákban.
A március 1-jétől érvényes új tarifa- és kedvezményrendszer bevezetésével összefüggő technikai átállás miatt csütörtökről péntekre virradó éjszaka 22 órától hajnali 3 óráig szünetel a jegyvásárlás a pénztáraknál, az automatáknál, a vonatok fedélzetén és online az ELVIRÁ-ban, valamint a MÁV appban is. Kérjük utasainkat, hogy a karbantartás előtt vagy azt követően váltsák meg menetjegyüket.
A mobilalkalmazást az új díjtermékekkel való utazás megtekintéséhez, vásárlásához feltétlenül frissíteni kell.
Ujtarifa.hu
Az Ujtarifa.hu weboldalunkat azzal a szándékkal hoztuk létre, hogy segítséget nyújtsunk az embereknek a március 1-től életbe lépő, átalakuló és kedvezőbb tarifarendszer megértésében. Információkat nyújtunk az új és megszűnő napijegyekkel, a kedvezményekkel, a kibővülő ingyenességgel, valamint a továbbra is érvényben maradó vármegye- és országbérletekkel és azok felhasználási feltételeivel kapcsolatban. Tanácsokat adunk az utasoknak, hogy segítsük őket a számukra leginkább megfelelő kedvezménykategória, jegy- vagy bérlettípus kiválasztásában, és konkrét példákon keresztül szemléltetjük, mennyivel lesz olcsóbb az utazásuk. A tarifareform bevezetése előtt rendszeresen frissítettük a weboldalt hasznos információkkal és az eligazodást könnyítő infografikákkal, és az indulás után is folyamatosan bővítjük az oldalt az újonnan felmerülő kérdésekre adott válaszokkal.
Forrás: MÁV-Csoport sajtószoba
Borítókép: mavcsoport.hu
Vélemény, hozzászólás?