Azok számára, akik a 2000-es évek elején és közepén nőttek fel, az Animax és A+ csatornák elengedhetetlen részei voltak a gyermekkornak. Ezek a csatornák nem csupán japán rajzfilmeket sugároztak, hanem egyfajta popkulturális jelenséggé váltak.
2004. – A kezdetek
Az A+ csatorna 2004. december 4-én indult, és az amerikai és koprodukciós rajzfilmeket mellett japán animációs filmek, az animék is helyet kaptak. Ez azért volt akkoriban nagy szám, mert Magyarországon ez volt az egyetlen csatorna amely ilyen jellegű műsorokat sugárzott és ez hamar lekötötte az akkori ifjúságot. A csatorna hangja, Kerekes József 2004 őszétől ismertette a nézőkkel a Minimax nappali műsorsávján, hogy hamarosan új műsorok indulnak az éjszakai sávban.
Érdekesség, hogy a promóban „félnyolctól” való indulást említ, miközben a csatorna este nyolc órától volt minden este látható. A másik szintén érdekes momentum volt a témában, hogy ezekben a korai ajánlókban még sokszor nem is animéknek, hanem mangáknak nevezték ezeket a sorozatokat, ami egyébként nem volt helytálló(anime: Japánban minden animációs filmre az anime szót használják, nyugaton ez a kifejezés a japán animációs filmek összefoglaló neve; manga: a képregény japán nyelvű általános elnevezése, Japánon kívül a japán mangák jellemző stílusában készített képregényekre használják, szűkebben csak a Japánban készültekre. Alkotóit mangakáknak hívják.).
Szóval 2004 végén elindult az A+ és olyan sorozatokat tűzott műsorára, mint a Blue Gender, Tsubasa kapitány, az RTL Klubon előtte már vetített Kaleido Star, Parappa a rapper, stb.
Az A+ animációs filmjei RTL Klubos szinkronnal voltak ellátva, ami az epizódok végén rendszeresen elhangzott. Sokan azt hitték, hogy az A+ az RTL Klub csatornája volt, mert az RTL Klubnak volt F+ és M+ nevű kábelcsatornája. Valójában azonban csak egy közös megállapodás volt közöttük, és ennek köszönhetően indult el az A+. Az RTL Klub több animesorozatot kapott filmcsomagokban, de ezeket nem szándékozták levetíteni 16-os vagy akár 18-as korhatárjelzéssel. Az A+ viszont a cseh médiahatósághoz tartozott, így 20 órától már problémamentesen sugározhatta a legtöbb sorozatát, mert a 15-ös korhatárba sorolt tartalmak engedélyezettek voltak korhatárjelzés nélkül vagy eltérő korhatárjelzéssel. Az RTL vállalta a szinkronizálást a DVD-kiadáshoz és továbbárusításhoz, így folyamatos üzleti kapcsolatban volt egymással a két tévécsatorna. Az A+ tulajdonosváltása után az új animék első adagját csak felirattal vetítették eredeti nyelvű hanggal. Ezért az RTL Klubhoz tartozó Klub Publishing kiadó megszűnt, és az RTL Klub lemondott további animék felvásárlásáról. Az A+ azonban másfél évnyi megfelelő nézettség után továbbra is próbálta folytatni az adását önellátó tevékenységgel, és ezzel egy időben a Sony felvásárolta a A+ műsoridejét.
2006 – Akvizíció
2006 októberében megérkezett a hír, hogy
A Sony Pictures Television International (SPTI) megvásárolta az anime sorozatokat sugárzó A+ csatornát, amelyet eddig Magyarországon, Romániában, Csehországban és Szlovákiában a Minimax üzemeltetett. A felvásárlást követően az A+ a világszerte 45 csatornát üzemeltető SPTI nemzetközi hálózatának tagja lesz. A SPTI és a Minimax közötti együttműködés értelmében az SPTI nemzetközi hálózata koordinálja az A+ tevékenységét londoni központjából a jövőben, a Minimax pedig folytatja az A+ operatív irányítását Budapestről.
Ross Hair, az SPTI nemzetközi hálózatért felelős elnökhelyettese kiemelte: a döntést megerősítette a csatorna növekvő, jelenleg több mint négymillió előfizetőt számláló nézőközönsége, az emelkedő előfizetői bevételek, valamint a hirdetők egyre fokozódó érdeklődése. Hajós Balázs, a Minimax ügyvezető igazgatója pedig azt hangsúlyozta, hogy a Sony Picturesszel való együttműködés izgalmas üzleti lehetőséget nyit meg a további együttműködés irányába, annak érdekében, hogy a nézők várakozásait és a piaci igényeket kielégíthessék.
https://index.hu/kultur/hirek/284794/
A felvásárlás után újonnan a Sony tulajdonába került csatornán az új sorozatokat felirattal hozták, illetve pár régebbi szinkronos sorozatot ismételtek.
Volt aki azt hitte, hogy teljesen ki fogják nyírni a csatornát, azonban 2007-ben pont az ellenkezőjéről kezdtek hírek érkezni.
2007 – Nemzetközi csatornahálózat
2007 nyár elején bejelentették, hogy, hogy „Új tévécsatornát indít Magyarországon a Sony Pictures Television International.” Stephen White, az AXN Magyarország Kft. akkori igazgatója bejelentette, hogy a korábban A+ műsorsávját Animax névre keresztelve, új arculattal és megújult tartalmi kínálattal viszik tovább 2007. július 2.-ától. Ez így is történt, aznap elindult az új csatorna itthon, illetve a román és szlovák szomszédainknál, ez lett az Animax Közép-Európai, aminek a koordinálása mindhárom országba Budapestről történt. Elbúcsúztak Kerekes Józseftől, a hangját Seszták Szabolcs váltotta, a csatorna programigazgatója a régióban Solti Antal (Tonya), a marketinges Somló Iván volt, a csatornákon leadásra kerülő promókért pedig Szaszkó Éva (Shana) felelt. Szóval elindult a megújult csatorna, több A+ által sugárzott műsort meghagyva, azonban mellette új tartalmak is érkeztek, például a Bleach, Naruto, Death Note – A halállista, és a megkezdett sorozatoknak is érkezett a folytatása. Itt egy videó az első adásnapról:
2009 – Porszem a gépezetben
2008-ban túlságosan érdemi változás nem történt, új arculatot kapott a csatorna a japán anyacsatornájától, elkezdtek különböző animés rendezvényekre pl. MondoCon, Animekarácsony kijárni és riportot készíteni. 2009-ben azonban elindult a csatorna a lejtőn. Az Animax életmód csatorna lett.
A 14 és 29 év közötti nézőket szeretné megcélozni a megújuló Animax, mely eddig japán meséket, úgynevezett animéket sugárzott. Hamarosan zene és tini sorozatok is lesznek rajta.
Az új műsorokat tematikájuk szerint az életmód (lifestlye) kategóriába sorolja a csatorna, mely arra enged következtetni, hogy a fent említett korosztály életét a zene, a tini és vámpíros sorozatok, az elektronikus játékok és filmek teszik ki, ugyanis a jövőben ezek egészítik ki az eddig is játszott animéket.
Németországban szeptember 8-án indulnak az új programok, a csatornát a Sony Pictures Television üzemelteti, és több mint két millió előfizetőt ér el kábelen, műholdon és IPTV-n keresztül.
http://www.sat.hu/hirek/az-animax-eletmod-csatorna-lesz/2122.html
Tehát a 2010-es évek elejére ifjúsági csatornává vált a korábban csak animékre specializálódó csatorna, így olyan műsorokat kezdtek el sugározni, mint a Reaper, Verhetetlen Banzuke, Túléltem egy japán vetélkedőt 2. évad, Ki vagy doki? stb.
Solti Antal ezt a döntést így kommunikálta:
Az Animaxnál nemrégiben meghoztak egy komoly döntést, melynek révén világszerte egy anime-központú, ifjúsági szórakoztató csatornává alakul át az eddigi kizárólagos anime-sugárzás helyett”
Majd így folytatta:
Ez egy hosszú folyamat, ami még nem zárult le. Az animék eddigi arányát megtartva azok mellé érkeznek más típusú tartalmak, élőszereplős filmek, ifjúsági, képregényes témákhoz kapcsolódó filmek, sorozatok, reality-műsorok, mint az American Idol, a The Amazing Race amerikai és ázsiai változatai, vagy a szintén Japánhoz kötődő I Survived a Japanese Game Show (azaz “túléltem egy japán vetélkedőt”). Annyiban kevés viszont a mozgásterünk, hogy csak napi hat órában sugárzunk jelenleg, ami miatt még nem megvalósítható sok néző igénye, hogy régi, klasszikus anime-sorozatokat is le tudjunk adni. A régióban elsőként Lengyelországban indulhat el a 24 órás Animax-adás, de Magyarországon egyelőre nincs olyan piac, amire lehetne alapozni. Hosszú távon persze ez a cél, mert napi 24 óra idővel lehet jól gazdálkodni.
2010-2014 – A történet vége
Ezt a 4 éves időszakot már felesleges felosztani, mert érdemi újdonság nem érkezett a csatorna kínálatába, egyedül a Dragonball GT-t hozták el mint utolsó dobás, ami persze valamennyi nézettséget még hozott az egyébként már haldokló csatornának. 2014 elején bejelentették, hogy 2014 áprilisától már nem lesz látható itthon az Animax csatorna, amely megszűnéséről már korábban is lehetett hallani. A DTV News.hu megkeresésére a SPT Networks CE hivatalosan megerősítette, valóban eltűnik a hazai képernyőkről az Animax csatorna, viszont nem január végén, hanem csak 2014. március 31-én.
És gyakorlatilag eddig tartott Magyarországon a nagy animeláz, 10 évig. Tőlünk nyugatabbra, Németországban 2016 július 1.-jén szűnt meg, ezzel utolsó európai változatként.
Vélemény, hozzászólás?